Telefoncu ne kadar kazanır

 

 

  • Hemen hemen herkesin merak ettiği bir konuda sektör lideri AKGSM moderatörü olarak bir açıklama yapmak istedik. Bu sektör gerçekten denildiği ve söylenildiği gibi yüksek gelirler elde edebileceğimiz bir sektör mü yoksa söylenen rakamları kazanan yok mu. Aslında ilk açıklama yapmamız gereken konu bu sektörün ne kadar büyük olduğu. 70 milyar TL ciro elde edilen, yıllık 5.5 milyon sıfır telefonun satıldığı ve 12 milyon civarında 2. el cep telefonunun el değiştirdiği, 70 milyon civarında hattın kullanımda olduğu ve sektörün genel büyüklüğünün ise 70 milyar TL seviyelerinde olduğunu söylemek ile başlayalım konuya. Devasa büyük rakamların ve uluslararası firmaların arka bahçesine hoşgeldiniz diyerek konumuza yani Telefoncu ne kadar kazanır sorumuza cevap bulalım.
  • Telefoncular ne kadar kazanır?

Kurumsal olmayan, tabela vb. reklam ürünlerine ağırlık vermeyen ve sadece al sat yapan bir işletmenin günlük getirisi ortalama 750 TL ile 1500 TL arasındadır. Bu işletme sadece 2. el cep telefonu satın alır ve satar. Sabahtan akşama kadar ortalama 3 4 adetlik işlemi yerine getirdiğinde 750 TL ile 1500 TL arasında bir gelir elde edebilir. Bu rakam bu sektör için kurumsal olmayan ve merdiven altı diye tabir ettiğimiz aslında sektörümüze en ağır sorunları dahil eden işletmelerin kazancı. Bu işletmeler maalesef ki usulsüz çok işlem yapabilmekte ve müşteri mağduriyetine sebebiyet verebilmektedirler. Kaçak telefon, çalıntı vb. illegal olan ürünleri satın alabileceğiniz veya bilmeden satın alabileceğimiz işletmelerdir. Bu işletmeler sektörümüze maalesef ki ciddi sorunlar yaratmaktadır. Lakin kazanç oranlarına bakıldığı zaman aylık ortalama 18 bin TL ile 45 bin TL arasında gelir elde ettiklerini görüyoruz. Gelelim orta segment diye hitap ettiğimiz tabelalı kurumsal işletmeler ne kazanıyor

  • Telefoncu ne kadar kazanır?

Kurumsal yapıda olmaya özen gösteren garantili ve original ürün satan KVK ve GENPA garantili ürünlerini müşteri ile buluşturan işletmelerin giderleri biraz daha fazla oluyor. Biz giderine değil bu noktada bu işletmenin gelirine odaklanalım. Günlük ortalama 3 adet sıfır cep telefonunun satıldığını ve minimum telefon başına 400 TL ile 2500 TL arasında bir gelir olduğunu belirtelim. Bu işletme sadece sıfır cep telefonu satışından günlük minimum 1200 Tl ile 7500 TL arasında bir gelir elde etmektedir. 2. el cep telefonlarının garantisinin devam ettiğini düşünürsek bunların satışından ortalama 300 TL ile 1700 TL arasında bir gelir eide edecektir. Ortalama 5 adet 2. el cep telefonun satıldığını söylersek ortalama 1500 TL ile 8500 TL arasında bir geliri olacak. Evet bu rakamları orta segment diye belirttiğimiz bir işletme rahatlıkla kazanabiliyor. Telefon aksesuarları, yedek parçalar vb. ürünlerin satışından da günlük ortalama 500 TL ile 3Bin TL arasında gelir elde edebiliyor. İş yeri kirası, personel giderleri, vergi vb. temel giderler çıkıldığı zaman bu işletme 100 bin TL gelir elde ettiğinde ortalama 30 bin TLsi net kar olarak hanesine yazılmakta. Bu işletme yıllık bazda ortalama 360 bin TL gelir elde edebiliyorken 1 milyon 200 bin TL de ciro elde edebiliyor. Bu mağaza kurumsal diye belirtilen müşteriler tarafından güvenilen bir işletme haline dönüşüyor. Evet asıl paraları kazanan ve bu sektörde büyük işlere imza atan toptancılara geliyoruz.

  • Telefoncu ne kadanı? (Toptancı)

 

Genelde toptancılar daha öncesinde 1. kademeden başlayarak kurumsal hale gelen veya direk olarak bu sektöre hızlı bir şekilde giriş yapan girişimciler tarafından kurulmuş işletmelerdir. Genelde vizyon ve misyon sahibi olarak kurumsal yapıda hizmet ederler ve Türkiye’nin belirli şehirlerinde bayiler oluşturarak kendi markaları çatısı altında satışlar yaptıran oluşumlardır. Düşük kar oranı yüksek sirkülasyon hedefi ile bayi ağı oluştururlar. Ciddi gelirlerin elde edildiği ve birden fazla şehirde bayileri olan kurumsal yapıda işletmeler aylık ortalama 500 bin TL ile 50 milyon TL arasında gelirler elde edebilirler. Bu işi kendi ülkesinde yapan ve üreten toptancılar hem üretimden hem de toptan satışlardan gelirler elde ederler. AKGSM de onlardan bir tanesidir. Türkiye bu tarzda çalışan yani AKGSM tarzında çalışan belirli ve sayılı şirketler söz konusudur. AKGSM Direk olarak bu sektörde ki açığı kapatmak için kurulan kurulduğu günden bu güne kadar iyi bir kitleye ulaşmayı başarabilen ve başarısı ile sektöre yön verebilen bir oluşum halindedir. AKGSM 1. kademe yani merdiven altı diye hitap edilen işletmeler ile ticaret yapmaz veya bu tarz bir işletmeyi bayi ağına dahil etmez. Bu firmanın kriterleri arasında geliyor. Yeni çıkan yasalar ile birlikte bu tarzda al sat yapan işletmelerinde sonunun geldiği söylemek ve belirtmek gerekiyor.

 

Evet Türkiye’de telefoncu ne kazanır sorusuna cevap vermeye çalıştık. Ülkemizde kurumsallık yolunda emin adımlarla ilerleyen sektörümüz 2023 ve 2024 yıllarında daha kurumsal ve güven veren bir sektör haline dönüşecektir. AKGSM ürün ve hizmetleri, bayilik hakkında bilgi almak için lütfen linke tıklayın.

 

Cep Telefoncu mağazası nasıl açılır merak ediyorsanız linke tıklayın https://www.akgsm.com/telefoncu-dukkani-acma-maliyeti/

 

AKGSM kurumsal hakkında bilgi almak için lütfen linke tıklayın. https://www.akgsm.com/kurumsal/