Türkiye’nin Yeni Operatörü Olma Yolunda İlerliyoruz 

Merhaba;

       Bu günlere, bilgilere ve bu denli geniş ürün yelpazemize nasıl ulaştığımızı kısa kısa anlatmaya çalışacağım.

       Ülkemizde tekelleşmeye dönük bir pazardır aslında GSM sektörü. Köklü şirketlerin ahtapot gibi yayıldığı, reklam, organizasyon ve tanıtıma servetlerin döküldüğü, reklamlarda yazan fiyatın bir türlü faturaya yansımadığı, müşteri memnuniyetinin imza atmaya kadar olduğu, kota – taahhüt vb. taleplerle bayilerine zorlama iş yaptırdığı bir sektör haline geldi. Mağazalarında ağırladıkları bünyesinde hizmet alan  müşterilerine zorla pazarlama yapma, cihaz satma, tarife yükseltme ve kota doldurmak için yalan beyanlarla ürün satışı yaptıklarına tanıklık ettik. Hepimizin başına gelmiştir. Sözleşmeden erken çıkma, tarife değiştirme cezası, aylık enteresan kesintiler ile şişirilen faturalardan herkes ama herkes üstüne düşeni almıştır. Ayrıca bu global markaların birde destekçisi vardır.  www.sikayetvar.com ve benzeri kuruluşlar aslında bu firmaların gazının alındığı yerdir. Hepimizin başına gelmiştir, müşteri www.sikayetvar.com sitesine girer, sinirini orada atar, firmada kısa bir cevap yazarak müşteriyi sadece o siteye hapseder. Psikolojik olarak müşteri başka platformlarda (Tüketici hakem heyeti -hukuk ve ticari mahkeme)  hakkını arama düşüncesine girmez veya yasal itiraz zamanını orada öldürür, bu sayede müşteri firmada hapsolmuş olur ve marka itirazlara harcayacağı parayı reklama harcar. www.sikayetvar.com Ayrıca Küçük ve orta ölçekli firmaların avlandığı yerdir. Büyümekte olan firmaların tek bir hatası göze çarparken binlerce, yüz binlerce şikayeti olan global markalar kesinlikle göze batmaz. Bu bile büyümekte olan markaların önünü kesmek için yeterli. Ne kadar adil değil mi ? 

 

Yaptığımız analizler, saha çalışmaları, proje geliştirme uzmanlarımızdan aldığımız desteklerle temelimizi oluşturduk. Müşterinin ne istediği, bayilerin sorunları, talepleri, dağıtım, tedarik gibi tüm araştırmalarımızı bilirkişi, hukukçular ve iletişim uzmanları ile yoğun tartışmalar neticesinde katlarımızı çıkmaya başladık. Daha ucuz iletişim için, 4.5G teknolojisinin uygun olmadığını bu pazarında tekelleşme içerisinde olduğunu biliyoruz.

 

Yönümüzü daha önce bilmediğimiz bir sektöre yönlendirdik. Mağazacılık sektörü. Mobilya üretmek, tasarlamak, konsepti oluşturup eksikleri gidermek ve bunları bayilik modeline entegre etmek dışarıdan görüldüğü gibi kolay değil. Kastamonu ağaç üretim firmaları ile istediğimiz renkleri bulabilmek için uzun uğraşlar verdik. Türkiye’de otoyol bağlantılarını tespit ederek, hızlı ulaşım için İzmir Çiğli ve Adana Yüreğir olmak üzere iki adet mobilya üretim merkezi oluşturduk.  Tabela üretimi ve reklam çalışmalarımız  için Ankara ve İstanbul ilimizi tercih ettik. Akabinde satılacak ürünleri belirleyerek telefon – tablet -bilgisayar -akıllı Saat – aksesuar ve küçük ev aletleri markaları ile anlaşmalar sağladık. Bu ürünlerin hızlı satılabilmesi için bankalar ile kredi anlaşmaları gerçekleştirdik ve bunu uygulamaya aldık. Bayilerimize adil kotalar sunarak başarılı olmalarını sağladık. Sözleşme süremizi 3 yıl ve sözleşme fesih için zorlayıcı sebepler sunmadık.  İlk yılımız da 17 şehirde 17 mağazaya ulaştık. Bu büyük bir başarıydı. Rakiplerimizin uyanması ve www.sikayetvar.com sitesini kullanarak resmen kumpas kurmalarına tanıklık ettik ve hala ediyoruz. Ülkemizde markalaşmak, global hale gelmek gerçekten zor ama biz bunu başaracağız. 

 

GSM sektörü, 5G teknolojisi ile ahtapotların kolu kesilecek, tekelleşen markalar uslanacak ve yeni GSM operatörlerinin olduğu, daha ucuz, daha adil ve sabit fiyatların uygulandığı bir pazar haline gelecek. Çin Halk Cumhuriyetin’de ARGE merkezimiz her konuda bizlere desteklerini iletiyor. Yakında akıllı saat, telefon – tablet – pc aksesuar markamızı tanıtacağız. Sonrasında 5G teknolojisi ile startımızı vereceğiz. 

Sizinle birlikte başaracağız. 

 

iletişim